Vznik

Jaderný odpad je nejmladší z fotbalových týmů reprezentujích ve Strahovské fotbalové lize pod hlavičkou Tralalalala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou. Počátky týmu sahají do poloviny roku 2012. Jednoho krásného dne (přesněji řečeno večera) se zrodil nápad, že by UlTralalalalas nemuseli jenom fandit, ale že by si tu podivnou hru s nejasnými pravidly a kulatým nesmyslem mohli zkusit sami zahrát. Od slov nebylo daleko k činům. Slovo dalo slovo, pivo dalo pivo a nedlouho poté světlo světa spatřilo „fotbalové“ mužstvo Jaderný odpad.
Premiéru jsme si odbyli exhibičním utkáním proti La Tralalalala a účastí v Turnaji o pohár děkana FJFI 2012, kde jsme sice po fotbalové stránce příliš nevynikali, ale zato jsme obsadili krásné druhé místo v pivní štafetě. Na fotbal jsme ale nezanevřeli, angažovali nového trenéra a zintenzivnili tréninky nejen na desítce. Navíc nemožné se stalo skutečností a nějakým zázrakem jsme byli vpuštěni do 35. ročníku Strahovské fotbalové ligy, kde zajisté prokážeme své fotbalové kvality.

35. ročník SFL

Nemýlili jsme se v našem odhadu, že Strahovská liga zažije něco, co ještě nezažila. Během podzimu jsme odehráli celkem 7 zuřivých bitev, kdy se občas i zadařilo vstřelit gól. Občas i do soupeřovy branky. Bilance obdržených branek už je poněkud horší, ale za to jsme oblíbení nejen u fanoušků (členky La Tralalalala velmi rády kibicují na našich zápasech), ale i u rozhodčích a hlavně soupeřů, kteří, jak mi bylo několikrát řečeno, se na utkání s námi vysloveně těší, neboť tak krásná příležitost k vylepšení střeleckých statistik se jim za celou sezonu už nepoštěstí. Sice nám nechybělo nadšení, ale na technicky vyzrálejší soupeře „srdíčko“ bohužel nestačilo. Rozhodně děkuji všem fanouškům a fanynkám, kteří se na nás vydrželi dívat několikrát celých padesát minut a neutekli, věřím, že se v příštích sezónách budeme jenom zlepšovat. Slovy Honzy Patáka, stačí nepatrně vylepšit přihrávky, zpracování míče, bránění, útočení, napadání, rozehrávání, rozestavění, střídání, přesilovou hru, standardní situace a kondičku.

36. ročník SFL

Po odehrání premiérové sezóny se v kádru odehrálo několik změn. Největší primadona Odpadu Ondra Šembera povýšil do Céčka a Honza Paták usoudil, že se raději bude věnovat přípravě na nejrůznější maratony. Do oslabeného kádru se nám v zimní přestávce podařilo draftovat nové nadějné posily. Petr Zimola sice závodně chytal, ale jelikož stejně hraje lépe než většina oddílu, šupačil si to do pole. Adam Kecek zase raději kope do lidí než do balónu, ovšem vnesl do týmu nové přínosné podněty (základem jsou prý fotbalové přezdívky) a reporty ze zápasů Odpadu posunul do úplně nové dimenze. Během jarní části SFL jsme odehráli 7 zápasů a bylo vidět znatelné zlepšení (což nebylo zas tak složité). Některé výsledky už vypadaly fotbalově (1:4) a v posledním zápase jsme dokonce prvních pět minut vedli. Podařilo se nám nesestoupit, navíc jsme značně snížili počet obdržených branek a několik fíků vsítili. Po třech gólech si připsali Ondra „Jabko“ Hruška a zmíněný Zimi. Příští sezónu bychom chtěli alespoň v jednom zápase remizovat.

37. ročník SFL

Před začátkem nové sezóny se v kádru odehrály velké změny, odešly některé známé tváře Odpadu – Zimi, Jabko, Johnny Error … Přibrali jsme tak dva čerstvé prváky – Lukáše Novotného a Michala Dvořáčka – nejen že to umí na hřišti, ale pomalu vstřebávají i hospodskou ideu našeho veletýmu. Navíc se nám na roční hostování z týmu FC東京 (Efushī Tōkyō) podařilo získat Tondu Povolného a nesmíme zapomenout ani na čerstvého strahováka Tomáše Hambálka. Největší přestupová bomba – Tomáš Kouřim se ještě před prvním zápasem stihl zrasit na hauspalce a do lítých bojů se nakonec nezapojil.

První zápasy se sice dvakrát nevydařily, ale utkání s Historiky (5:10) představovalo první vlaštovku probouzející se útočné síly. Zlomový okamžik nastal 20. října, kdy jsme poprvé v historii Odpadu zvítězili – FC kulturu.cz jsme přehráli 3:2! Následoval sice méně podařený zápas se zabijáky z Lewis Holtby (2:16), ale poslední zápas sezóny byl opět náš, v tradičním derby Schwarze Korps přestříleli Trclclclclc 4:2. Jako kapitán sezónu hodnotím jako extrémně vydařenou, nejen že jsme si splnili základ – (ne)fotbalem bavíme sebe, fanoušky protihráče i rozhodčí, ale 16 vstřelených branek, 2 výhry a 6 bodů jsou velmi příjemným bonusem a hodnotným příslibem do další sezóny. Snad co nejčastěji zazní vítězná hymna Odpadu: Auf eine Leine liegt kleine Schweine Gol Gol Gol Kommilitone …!

38. ročník SFL

V letní sezóně nastoupil uzdravený Tomáš Kouřim a čekali jsme prudké zlepšení výsledků. Proti byly bohužel jedna nepředvídatelná a jedna předvídatelná okolnost – los skupiny a splávek uzdravené posily. Musíme tedy smutně konstatovat, že výhra se nekonala, a tak se těšíme alespoň z vydařeného derby, ve kterém jsme po ne úplně ideálním prvním poločase změnili obraz hry a nepříznivé skóre 1:5 jsme srovnali na závěrečných 5:5. Za zmínku stojí i utkání proti Kazašskému týmu, kterému bohužel více než o fotbal šlo o to se porvat a na utkání jednoho z týmů Tralalalala tak poprvé v historii dorazil policejní antikonfliktní tým. Doufejme, že další sezóny nás čeká více vítězství a méně policie.

A co se dělo poté? Člověka, co sepisoval události každé sezony to přestalo bavit. Od 38. sezony uplynulo spoustu času, jelikož se nedávno dohrála sezona s pořadovým číslem 48. A jak se za těch 5 let odpad změnil? Celý příběh nevím, jelikož já začal hrát až 43. ročník. Tento rok odpad povýšil z páté ligy do čtvrté. Důvodem překvapivě nebyly herní kvality týmu, ale fakt, že pátá liga byla zrušena. Toto bylo následováno zhoršeném herních výsledků. O rok později přešlo kapitánství ze staršího sourozence na mladšího. Kouzlo odpadu však zůstalo zachováno. Během sezony se pravidelně jednou týdně sejde skupina lidí, která ze sebe vydá vše ve snaze zvítězit, a přitom pobaví sebe, soupeře, rozhodčí a hlavně četné zástupy fanoušků. A po zápase to jdou samozřejmě zapít, bez tohoto by odpad nemohl být odpadem. A naděje do budoucna jsou, že to tak i dlouho zůstane.

Kategorie: